Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Kelisia
Coordinateur
Realm: -

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Postby Kelisia » Tue 22 Dec 2015, 15:32

Thank you to everyone who helped, one way or another, to write this FAQ.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Oyuna başladım ve kaybolmuş durumdayım. Şimdi ne yapmalıyım?

Bildiğiniz gibi bu oyun ihtiyaçlarınıza ve ilerleyişinize uygun olarak 1001 türlü imkân sunmaktadır. Therian Saga ekibi, Sıkça sorulan soruları burada bir araya toplayarak oyun stiliniz ya da oyundaki durumunuz ne olursa olsun birçoğunu yanıtlayacaktır.

Ayrıca, bazı bağlantılarımız yoluyla kullanışlı mesajlara, içeriklere, web sayfalarına ve daha fazlasına ulaşabileceksiniz. Bu sayede sorularınıza kapsamlı yanıtlar almanız mümkün. Daha fazla bilgi edinmek için bunlara bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sıkça sorulan sorular bölümümüzü bir düzen dâhilinde güncel tutmaya çalışacağız. Eğer önemli bir noktayı kaçırdığınızı hissediyorsanız ya da kullanışlı bir bağlantıyı bizler buraya dâhil etmemişsek, lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu sayede sorunu kısa sürede çözümleyeceğiz. Bu kılavuz sizler içindir ve yapacağınız tüm geri bildirimleri dinleyeceğiz.

Bazı hızlı erişim bağlantıları:

(Yeni başlayan bölümü)
Buraya ulaştım. Bazı metinleri okudum ancak daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyuyorum ve tam olarak nereye göz atmam gerektiğinden emin değilim. Bana yardım eder misiniz?
Deneyeceğiz! Bu kısım, sorgularınızın çoğunu kapsayacak şekilde sizin için yapıldı.

(Sohbet ve mesajlaşma)
Oynadığım diğer oyunlarda kullandığım mesaj sistemleriyle kıyasladığımda, buradaki sohbet ve mesaj sistemi çok farklı. Bu yüzden kafam karıştı…
Sakın endişelenmeyin. Bu bölüm, çoğu sorunuza yanıt verecektir.

(Lanfar ile ilgili sorular)
Lanfar’a ulaştım ve her şey çok farklı geliyor.
İhtiyacınız oldukça bu bölümü kontrol edebilirsiniz. Bunun, sadece yeni bir başlangıçtan ibaret olduğunu göreceksiniz.

(Nostria ile ilgili sorular)
Nihayet! Nostria işte orada… Kendimle gurur duyuyorum. Peki ya şimdi?
Deneyimli oyuncularımız; Nostria macerasına başlamak için hazır hissettiğin anda, kullanışlı pek çok bilgiyi senin için bir listede topladı.

(Ticaret ve yetenekler)
Her şey son derece iyi ancak ticaret ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bana yardım edebilecek misiniz?
Elbette. Lütfen bu bölüme bir göz atın.

(Savaş bölümü)
Ticaret çok sıkıcı. Ben savaşmayı severim! Oyun içerisindeki savaş sistemiyle ilgili bana neler söyleyebilirsiniz?
Burada görebildiğiniz gibi, size pek çok şey söyleyebiliriz.

(Arsalar ve Yapılar)
Arsalar, tapular… İnsanlar devamlı bunlar hakkında konuşuyor fakat ben bu konularda sağlıklı bilgiye bir türlü ulaşamıyorum.
Arsalar hakkında ihtiyaç duyduğunuz en önemli bilgiler buradadır.

(Lonca bölümü)
Kendimi bir loncaya dahil etmenin zamanı geldi.. Acaba var olan bir loncaya mı katılmalı? Yoksa sıfırdan yeni bir lonca mı kurmalı?
Korkarız bu soruya sadece kendiniz yanıt verebilirsiniz. Ancak en doğru kararı vermenizde size yardımcı olabilmeyi umuyoruz.

Kelisia
Coordinateur

Kuzeyria

Postby Kelisia » Tue 22 Dec 2015, 15:36

Kuzeyria

Kuzeyria'ya gitmeden önce ne yapmam lazım?

Öncelikle Kuzeyria'ya gitmeden önce yapmanız gereken kar,ticaret ve casusluk yeteneklerinize yardımcı olması için Kuzeyria Dağ Keçisine sahip olmalısınız(Evcilleştirme ile Yeniden doğuş sıradağlarında bulabilirsiniz).Bunu yapabilmek için 30 keşif puanına ihtiyacınız olacak.Bu topraklardaki ilk adım için 30 beceri puanı işinize yarayacaktır.Dövüş becerileri ile ilgili olarak tavsiyelerimiz,plaka zincir zırhı (~38) yada odiemel/eliandel (yada Plaka zırh (~50) işleri dahada kolaylaştırır) zırlarına mutlaka sahip olmalısınız.İlk adım için Elisime kalıntılarını tamamlamış olmalısınız.

Kuzeyria'ya nasıl gidebilirim?

Öncelikle takımınızda Cerrrydwen Cahern'in olması gerekmektedir.Daha sonra Maliken Rıhtımından,Maliken Limanına doğru seyahate çıkınız."Kuzeyria Macerası" görevine yönlendirileceksiniz.

Cerrydwen'im var ama görev görünmüyor,sebebi nedir?

Takımınızda yoldaş Cerrydwen'in değil Cerrrydwen Cahern'in olduğuna emin olun.Eğer bir yoldaş edinmişsen, Cerrydwen'ın efsanesine ait görevleri tamamla.

İn'i Kuzeyria'ya gitmeden önce tamamlamak şart mıdır?

Hayır değil,ama Kuzeyria'da zorluk ilerledikçe in'den daha zor olacağını lütfen unutmayın!

Kuzeyria'da nasıl bir ayrıcalık elde edebilirim?

Dört aileden birine ait olan ayrıcalık parşömenini almanız gerekmektedir.(20 Nam puanı kullanarak Lufomir,Yıldız Tarlası,Son Saldırı ormanından ; 40 Nam puanı kullanarak Dünyanın Sonu Burnu,Jotun'un Ormanı ve Ejderha ağzından)

Nam puanı nedir ve nasıl elde edilir?

Nam puanı 4 ailenin marketini açtığın zaman aktif olacak.Nam puanı kazanmak için görevlerini yapmalısın yada istek NPC si üzerinden bir aileye düzenli olarak belirli bir nesne bağışlayabilirsin.

Markete giremiyorum ve eşyalar görünmez,sebebi ne olabilir?

Market penceresinin sağ üst köşesine bakın,ön koşul bir simge içindeki numaraya ilişkilendirilmiş: büyük olasılıkla bu ön koşulu karşılamıyorsunuz.

Kuzeyria'da nasıl bir lonca alanı kurabilirim?

Kalede Balıkçılık festivali anlaşması almanız gerekiyor.

Kuzeyria'da efsaneleri nerede bulabilirim?

Hidra Adasında yada Doktor Fulgarson'ın üniversitesinde.Giriş izni Dünyanın Sonu Burnunda ki Lordların sığınağında bulunabilir.

Traskan'a nasıl erişebilirim?

Bu bölgeye ulaşabilmek için öncelikte Caleron Ailesi görevini tamamlamanız gerekmektedir.Sonraki adımlar Halmvik'tedir.

Kelisia
Coordinateur

Loncalar

Postby Kelisia » Tue 22 Dec 2015, 15:39

Loncalar

Loncaların bu oyundaki yeri nedir?

Bir loncanın başlıca avantajı; ortak amaçlar doğrultusunda hareket eden oyuncuların, ilerleyişinin kolaylaşması amacıyla bir arada toplanmış olmasıdır (Örneğin: Lonca atölyesi için). Buna ek olarak loncalara özel olan kaynaklara ve tariflere erişimin imkânına sahip olmanın tek yoludur.

Mükkemel, peki kendime yeni bir lonca nasıl kurabilirim?

Şahinistan’da: Hakimiyet bölgesinde bir “Lonca Merkezi” satın almanız gerekmektedir (~12 altın)
Lanfar’da: Maliken’de Küçük Şahinci Kalesi’nde (~12 gold)
Kamp nerede olsun istiyorsanız, lonca için aldığınız ismi girin ve onaylayın.

Eğer var olan bir loncaya katılmak istersem nasıl ve ne yapmam gerekir?

Katılmayı istediğiniz loncanın liderine ulaşarak katılma talebinizi iletmelisiniz. O da sizi loncasına davet edecektir. Bu işlemi sadece o gerçekleştirebilir.

Kaza sonucu yanlış lonca ismi girdim. Lütfen yardım edin!

Lonca ara yüzünde “Lonca’yı yeniden adlandır” bölümünü seçin.

Loncamdaki bir üyenin oyuna son giriş yaptığı zamanı nasıl görebilirim?

Lonca ara yüzü ile bunu gerçekleştirmek şu an mümkün değil. Bu bilgiye ancak arkadaş listeniz yoluyla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden önerimiz, loncanıza dâhil olan üyeyi arkadaş olarak ekleyerek arkadaş listeniz aracılığıyla bu bilgiye ulaşmanızdır.

Doğru yönetim çalışması nasıl yapılabilir?

Şimdilik, lonca envanterine eşya depolamak için size hak tanınmış olması gerekmektedir. Bu hakkı elde etmek için lonca lideri bu izni size tanımlamak zorundadır. Bu gerçekleştiğinde, lonca üyeleri listesinde, isminizin sağ tarafında sarı renkli bir sandık gözükecektir.

Lonca deposunda olmadığımı zannederek bazı eşyalar koydum şimdi de geri alamıyorum. Neden?

Muhtemelen gerekli erişim haklarına sahip olmadığınız için. Lonca üyeleri listesindeki isminizin yanında sarı renkli bir sandık gözüküp gözükmediğini kontrol ediniz. Eğer orada yoksa, konuyu lonca liderinize sormalısınız.

Bir lonca üyesi, ayrılmadan evvel bazı eşyaları çalmış. Bunları nasıl geri alabilirim?

Ne yazık ki loncanıza davet ettiğiniz oyuncular ve onlara tanıdığınız erişim hakları sizin sorumluluğunuzdadır. Bu yüzden eşyaları geri almanız maalesef mümkün değildir, üzgünüz.

Loncamda daha fazla boş yer kalmadı. Şimdi ne yapmalıyım?

Başlangıçta merkez 5 yere sahiptir. Ana karargâh inşasıyla 5 yer daha eklenecektir. Malikâne 15 fazladan yer demektir. Kale ile daha da fazla ve konaklama değeri vb. eklerle beraber 26 ile 45 arasında yer sahibi olmanız mümkün.

Niçin harita üzerinde belirli bir merkez yerleştiremiyorum?

Sadece lonca liderleri bu merkezleri oluşturabilirler. Ayrıca bölge başına sadece bir merkeze izin verilmektedir, ve nihayetinde doğru türde bir antlaşmaya sahip olup olmadığınızın kontrolünü yapmalısınız: Şahinistan için merkez Şahinistan’da, Lanfar’daki bir tanesi Lanfar’da olmalı. Den ve Kuzeyria için gerekli özel antlaşmaları delegasyon ya da bir festival aracılığıyla elde edebilirsiniz.

Kuzeyria’da nasıl bir merkez oluşturabilirim?

Kaledeki Balıkçı Ağı festivalinden bir antlaşma gereklidir.

Her yere tıkladım fakat karakterim merkezden ayrılmıyor. Niçin ?

Envanterinizde fazla ağırlık yaparak sizi yavaşlatan bir eşya olmadığından emin olun. Böyle bir durumda yeşil renkli bir bar ve xx/yy düzeninde gösterge sırt çantasının altında görünür olacaktır. Bazı eşyalarınızı merkezde depolamak sorunu çözecektir.

Bazı inşa planlarımı ya da yapılarımı kaybettim. Nasıl alabilirim?

Yeterince yapı keşfedilmemiş olabilir. Sıklıkla istediklerinizi satın alabilir veya karargâhta, malikânede ya da kalede düzenlenen bazı lonca delegasyonları/ festivaller vasıtasıyla bunların kilidini açabilirsiniz.

Haritada belirli bir merkezimi göremiyorum fakat; Eminim ki burada olması gerekiyordu... Ne yapmalıyım?

Lonca menüsüne gidin, “Merkezler” sekmesinde aradığınız merkezi bularak onun önünde yer alan butonlardan merkezin yerini gösteren butona tıklayarak aradığınız yeri bulabilirsiniz.

Delegasyon ve festivalleri nerede bulabilirim?

Lonca merkezinin özellikleri içerisinde bulabilirsiniz (Karargâh/Malikâne/Kale).

Festivali tamamladım ancak hiçbir şey elde edemedim. Neden ?

Bu eşyalar kolektif bir görevin sonucu olarak (festival, delegasyon, küme, antlaşma, Devasa Ağaç odunu ve monolit) doğrudan merkezindeki envanterinize ulaşacaktır.

Yardım edin! Lonca liderimiz ortadan kayboldu.

Paniğe gerek yok. Liderin inaktiflik süresinin 14 günü geçmesiyle beraber oylama ile üyeler yeni bir lider tayin edebilirler.

Çok fazla inaktif oyuncumuz var ve yeni bir lider seçemiyoruz. Ne yapmalıyız?

Lütfen sonraki adımlar hakkında size destek verebilmemiz için buradan bize ulaşınız.

Kelisia
Coordinateur

Sohbet ve Posta

Postby Kelisia » Tue 22 Dec 2015, 15:41

Sohbet ve Posta

Tartışma Kanalları

Şuanki mevcut kanallar hangileridir?

"Herkes" kanalı altında tüm kanallar bir arada toplanmıştır.Burada Global,bölge,yerel,oyun mesajları (dövüşler,girişler,başarımlar...) bunların yanı sıra özel mesajlarınızıda görebilirsiniz.

Bu biraz karışık...bir oyuncuya nasıl mesaj gönderebilirim?

Sohbet penceresinde oyuncunun ismine tıklayarak yada /w <kullanıcıadı> <mesaj> komutunu kullanarak gönderebilirsin.Oyuncu ismi sohbet penceresinde pembe olarak görünecek(yada eğer arkadaşsanız mor olarak).Özel mesajların sohbet sekmesinde görünmesinin bir önemi yoktur.

Bir özel mesaja nasıl cevap verebilirim?

/r <mesaj> komutu ile yada kullanıcının oyuncu ismine tıklayarak cevap verebilirsin.

Ben kazara birinin oyuncu ismine tıkladım,ama onunla konuşmak istemiyorum.Genel sohbet pencersine nasıl geri göndebilirim?

Sohbet pencersinde bir mesaj yazılı olmayan bir kısma tıklayın yada /# (istenilen kanalın kodu) komutu ile.

Lonca üyelerime nasıl mesaj gönderebilirim?

/g <mesaj> kodu ile yada sohbet penceresinde "Lonca" sekmesi aktif olduğunda tıklayarak gönderebilirsiniz.Dikkat edin,lonca mesajı sadece lonca sekmesinde görülür.

Bir sohbet kanalına nasıl katılabilirim yada nasıl bir sohbet kanalı oluşturabilirim?

Sohbet sekemesinin sağ tarafında bir "+" işaretini göreceksiniz,bu sizin bir sohbet kanalına katılmanıza yada sohbet kanalı oluşturmanıza olanak sağlar.

Bir oyuncuyu nasıl engelleyebilirim?

Sohbet penceresine /ignore <kullanıcı adı> komutunu kullanarak oyuncuyu engellebilirsiniz.Eğer fikrinizi değiştirirseniz,aynı komut engeli kaldırmanızı sağlayacak.Bu komut oyuncunun size posta atmasını engellemeyecek sadece sohbet mesajlarını engelleyeceğini lütfen aklınızda bulundurun!

Bir oyuncuya link yollamayı yada bir mesajı kopyalamayı nasıl yapabilirim?

ALT tuşuna basın ve aynı zamanda bu tuşa basılı tutarken fare ile kopyalamak istediğiniz mesaja sağ tık tuşu ile basınız.Bu yöntem mesajı kopyalamanızı sağlayacaktır.CTRL V komutuda mesajı yapıştırmanızı sağlayacak.Lütfen şuna dikkat edin,bu yöntem ile oyuncunun adı ve kanalın adıda dahil bütün satır kopyalanacaktır.

Postalar

Nasıl mesaj gönderebilir/alabilirim?

Oyunda posta(sağ üst köşe - kısa yol "V") yoluyla bir oyuncuya posta gönderebilirsiniz.Göndereceğiz posta sadece metin,aynı zamanda biraz para ve eşya içerebilir(teslimat ile yada teslimatsız).
Arkadaş listenizden(kısayol "S") bir arkadaşınıza mail gönderebilirsiniz.Oyuncunun adına tıkladıktan sonra sağ tarafında "Posta" özelliğini göreceksiniz.Loncanızdaki bir oyuncuya yada hepsine Lonca genelbakış sayfası üzerinden mesaj gönderebilisiniz.(Kısayol "G")

Posta kutusunu nereden bulabilirim?

Posta kutuları her bölgenin büyük şehirlerinde bulunabilir(mesela:Şahinistan bölgesi için Maçunalı liman,Tissen ve Şahinistan Şehiri).Mekanın arka planında bir posta kutusu çizimi ile onları fark edebilirsiniz.
Oyuncular evlerinin önüne yada lonca arsalarına dükkan üzerinden posta kutusu alabilir.Aldığınız bir mail kutusunu hem kendiniz hemde lonca için kullanamazsınız.Eğer birden fazlasına ihtiyacınız varsa birkaç posta kutusu daha almanız gerekecek.

Kutuda bir kilit var ve bu benim eşya almamı yada göndermemi engelliyor.Sebebi nedir?

Herhangi bir yerden mesaj gönderebilir yada alabilirsiniz,ancak eğer bir eşya göndermek istiyorsanız,bir posta kutusunun yanında olmalısınız yada bir kurye ile anlaşma yapmanız sizi uzaktan göndermenize olanak sağlayacaktır.Eğer posta kutusu olan bir alandaysanız,bulunduğunuz sekmede görünmesi gerekmektedir.Bazen biraz sorun olabiliyor,bu sebeple başka bir sekmeye gidip tekrar doğru kısma geri dönmeniz gerekebilir yada Posta kutusuna tıklayarak posta penceresini açmanız gerekebilir.

Aynı hesapta bulunan farklı bir karakterime posta gönderebilir miyim?

Elbette! Posta alıcıları için herhangi bir sınır yoktur.

Teslimatla seçeneği gördüm.Amacı nedir?

Toplandığı zaman size geri ödenecek bir eşya göndermek istiyorsanız,burayı istenilen miktarda doldurmanız ve "Teslimatla" seçeneğine tıklamanız gerekemektedir.Para kullanıcı tarafından toparlandığında otomatik olarak gönderilecektir.İstenilen miktarı düzgün bir şekilde yazdığınızdan emin olun!

Kelisia
Coordinateur

Arsalar

Postby Kelisia » Tue 22 Dec 2015, 15:44

Arsalar

Arsa nedir?

Arsa, yerleşmek üzere satın aldığınız bir arazidir. Buralara atölyeler ve rahat konaklama yerleri inşa edebilir ayrıca yoldaşlarınızı ve eşyalarınızı depolayabilirsiniz.

Bir arsadan daha fazlasına sahip olabilir miyim?

Elbette. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Bu bir zorunluluk mudur?

Zorunluluktan daha fazlasıdır. Bu, hayatınızı kolaylaştırmak ve hızlı ilerleyişinizi sağlamak adına uygulamanız gereken bir adımdır. Gerçekten de sadece eşyalarla yaşamak için çok fazla yer var ayrıca yoldaş için epey otorite ve kontrol gerekir. Buraya atölyeler inşa ederek geleceğinizle ilgili programınızda önemli yardımlar kazanabilirsiniz.

Bir arsayı nasıl satın alarak oluşturabilirim?

Yapmanız gereken; Şahinistan bölgesindeki Şahinistan şehrinde, Asker mahallesinde bulunan Vilian Parşömen, Noter ile konuşmalısınız. Fiyat, yerleşmek istediğiniz yere göre değişecektir (~30 gümüş ile ~10 altın arası).
İlk olarak evinizi oluşturmak istediğiniz bölgeye ulaşmalısınız. Ardından “Yönet” seçeneğine tıklayın. Böylece buraya yerleşebilir, sandığınıza ve yoldaşlarınızı bırakmayı isteyeceğiniz yerlere ait sekmelere erişebilirsiniz.Hemen ardından yeni inşalar gerçekleştirmek isterseniz arsanızı genişletmeniz gerekecektir.

İlk arsa için önerilen bir yer var mı?

Evet. Şahinistan şehrine yakınlığı nedeniyle Şahinistan Enginleri’ne ya da Aktaş tarlalarına yerleşim önerilebilir (market ve mail kutusuna erişim imkânı) Madenciliğe ilginiz var ise başka bölgelere yerleşmeyi düşünmelisiniz.

Lanfar’a ulaştım fakat NPC hiçbir yerde gözükmüyor. Nereden tapu alabilirim? Bu NPC nerede saklanıyor?

Bu bölge henüz tamamen kolonize edilmemiş durumda. Bundan dolayı isteyen herkes ücretsiz olarak yerleşebilir.

İn’de nasıl arsa sahibi olurum?

İn’e yerleşebilmek için görevleri tamamen bitirmelisiniz.

Kuzeyria’da bir arsayı nasıl elde edebilirim?

Dört ailenin birinden Tapu Parşömeni satın almanız gerekmektedir.(Lufomir, Yıldız Tarlası ve Son Saldırı Ormanı 20 ün puanı kullanır; Dünyanın Sonu Burnu, Jotun’un Ormanı ve Ejderha ağzı için 40 ün puanı gereklidir.)

Arsam başka bir bölgenin üstüne taşmış gibi gözüküyor. Ne yapmalıyım?

Destek birimimizle iletişime geçerek (support.theriansaga.gameforge.com/) aşağıdaki bilgileri tarafımıza iletiniz:
• Karakter bilgisi
• Arsa adı
• Arsanın koordinatları
• Aynı koordinatlarda yer alan diğer bölgenin ismi

Arsama herhangi bir yapıyı nasıl inşa edebilirim?

Her bina belirli bir yere ihtiyaç duyar (yeri ipotek eder). Bölgenizi ilk defa geliştirme işlemini, almak istediğiniz binanın gerektirdiklerine göre gerçekleştirmelisiniz. Gerekli görevlerin miktarı arazinin zorluk derecesine göre değişmektedir. Bazı yapılara ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar nereye hangi yapıyı inşa edeceğinize göre değişecektir. Tüm yapılar birlikte arazinin zorluk derecesinden yüksek olmalıdır. Arazi skorları yapılarda belirtilmiştir. Bunları inşa edebilir ya da Şahinistan'dan satın alabilirsiniz (Market ya da tüccardan) İnşanızı tamamlarken mobilyaları, makineleri ve süs eşyalarını eklemeyi unutmayın.

Nasıl ve niçin arazideki kaynakları tüketmeliyim?

Bina sahipliğinde kaynakları tüketmek için iki ilginç yol vardır.
Kaynak doğada ya da genel erişime açık olarak bulunabilir. Bu arazi için en kolay olanıdır.
Kaynak arazide kullanılabilir fakat genel tüketime izin veren yer hiç yoktur bu yüzden araziyi tapulamak tek yoldur.
Kullanacağınız kaynaklara göre arazinizin nerede olması gerektiği konusuna iyi çalışmalısınız.
Kaynakları, bu iş için gerekli makinelerle toplamak için binalara ihtiyaç duyarsınız. Makinenin seviyesi (ve kullanılan materyaller) size bazı olumlu etkiler ve üretim gücü kazandıracaktır.

Yoldaşlarımın arazimde çalışabildiğini duydum. Bunu nasıl yapabilirim?

İlk olarak yoldaşın için uygun binaya sahip olmalısın., Yoldaşının ihtiyaçlarına cevap veren bir konaklama yeri olduğundan emin olmak gereklidir. Şu rehbere göz atınız “İlgi” bölümünde yoldaşına ait karakteristik özellikleri öğrenebilirsin.
Kaynak toplama sekmesinde, yoldaşınıza tıklayın. Yoldaşın kendi seviyesinde ve bu bölgede yapabileceği olaylara dair bir pencere açılacaktır. Yapmasını istediğiniz göreve tıklayın.Yoldaş, kendisine verilen görevi kahramanın hızına göre 3 oranda yavaş yapacaktır (Uyuyacak ve dinlenme zamanlarında eğlenmeye bakacaktır.) Unutmayın, yalnız başına bu görevi daima sürdürmeyi istemeyecektir ve verdiği bonusları zamanla olumsuz etkileyecektir.
Fareyi yoldaşının üzerine getirdiğinde mevcut iş durumu ve iş başına alacağı maaşına dair bilgileri görebilirsin. Yoldaşını çalışma sahasına her gönderişinde “…” ile eşyaları alabilir ayrıca “…” ile onu durdurabilirsin.

Maden ve taş ocağı arasındaki fark nedir? Demir yolu, maden yada maden arayışı için kullanılır mı?

Taş ocakları ve madenler, tüketebileceğiniz kaynakları sağlarlar: Değerli taş, Cevher, Normal taş ve Yakıtlar. Fakat doğru birleşimi gerçekleştirmen gereklidir.
Taşlar: Demiryolu ve taş ocağından elde edilir.
Mücevher ve kömür: Demiryolu ve madenden elde edilir.
Cevher: Maden ve demiryolunda yapılacak analiz çalışmalarıyla elde edilir.

Arazimi yok edebilir miyim? Bunu yaparsam materyallerimi geri alacak mıyım?

Arazinizi yok edebilirsiniz ama bunun bir fiyatı vardır. . Tüm makine, mobilya ve süs eşyalarınızı geri alırsınız ancak %25 yapı kaybı olur. Atölye için: 1 çerçeve, 1 çatı, 1 duvar karşılık gelir.
Önemli: Arsanda mail kutusu oluşturduysan o da bu işlemde yok olacaktır.

Bir korunak ile taverna arasında ne gibi farklar vardır?

Uyuyabileceğiniz 5 farklı bina bulunmakla beraber yoldaşları işe alabileceğiniz sadece 2 yapı vardır: Korunak ve Taverna
Çadır: konfor 5
Kulübe: konfor 10
Yuva: konfor 20
Korunak: konfor 10, prestij 5, liderlik 1
Taverna: konfor 20, prestij 10, liderlik 10
Arsanda uyumak ücretsizdir.

Yoldaşları nasıl kiralayabilirim? Ne gereklidir?

Rehberde gördüğünüz gibi tüm yoldaşlar aynı yerde kullanılabilir durumda olmamaktadır. Tavernanızı inşa edeceğiniz yer açısından bu durum önemlidir. Kılavuzda göreceğiniz üzere yoldaşların konfor, prestij gibi farklı beklentileri mevcuttur. Buna göre bir taverna ya da korunak inşa edip uygun mobilyalarla döşeyip gerekli seviyeye ulaşınca yoldaşlar kiralanabilir olacaktır Bina liderlik etkisi yoldaşlara etki etmeyecek fakat bu bonus toplam liderliğinizi arttırmaya devam edecektir.

Kelisia
Coordinateur

Dövüşler

Postby Kelisia » Tue 22 Dec 2015, 15:46

Dövüşler

Temel Bilgiler

Dövüşler oyunun bir parçası mı?

Evet,dövüşler bu oyunun bir parçasıdır! Myriaden maceralarınız sırasında kahramanınız zindanlarda ve düşmanlara karşı pek çok dövüşün içerisinde olacaklar.

Kahramanım zindan dışında ki yerlerde saldıraya uğrayabilir mi?

Zindan dışındaki eski kıta yolunda yapacağınız seyahatlerde bir çok tehlike ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.Şahinistan bölgesi her ne kadar güvenli bir bölge olsada,Lanfar veya Kuzeyria için aynı durum geçerli değildir.Bu bölgelerdeki seyahatlerinizde saldırı alabilirsiniz.

Bir bölgenin tehlikeli olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Bir gezi planladığınızda bu gezinin ne kadar riskli olduğu seyahat penceresinde görünecektir.

Bu oyunda herhangi bir PVP savaşları var mı?

Evet,diğer maceracılarla dövüşmeniz mümkün olacak.Şimdiye kadar sadece düellolar ve arena uygulanmıştır.Ama korkmayın,Myriaden'in güçlü savaşçıları sana zarar veremeyecek.Eğer zarar görüsen,enerji yada güç kaybetmeyeceksin.İnsanlarla düello yapabilmek için Şahinistan şehrinde bulunan arenadan kayıt yaptırabilirsin.Sadece arenanın becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabileceğini lütfen unutmayın!

Kahramanım bir düelloda öldü yada yaralandı,onu nasıl iyileştirebilirim?

Savaşçılar korkmayın! Hiç bir kahraman Myriaden'de asla ölmedi.Ancak,kahramanlarınız zarar görebilir,yaralanabilir yada ağır yaralanabilir.Aynı durum ekibinizde bulunan yoldaşlarınız içinde geçerlidir.Ama iyi bir gece uykusu tüm yaralarınızı iyileştirebilir! Alternatif olarak iyileştirme ikisirleri(ağır yaralanmadığınız sürece) yada Anka iksiri durumu düzeltebilir.

Silahlar,Zırhlar ve Yoldaşlar

Karakterim dört silaha kadar kuşanabiliyor,hepsini bir dövüşte kullanabilir miyim?

Hem evet hem hayır: mücadelede,saldırı şekli mümkün olduğunca daha çok zarar verilecek şekilde seçilir ve bu seçim kuşanılmış silahlara ve saldırı/savunma farklarına göre yapılır.Tek bir silah bir saldırı türü ile kuşanılmadığı sürece,manuel olarak seçemezsiniz.

İyi bir silah ve zırh nasıl alabilirim?

Eğer maceralarınızda biraz altın kazandıysanız,tabiki alabilirsiniz.Pazarı ziyaret edin ve hangi eşyalar satılıyor kontrol edin.Bazı NPCler silah ve zırh satacaklardır.Yada eğer demirci,marangoz veya taşçı kadar yetenekliyseniz kendinizde yapabilirsiniz.Ayrıca bazen rakiplerinizi yendiğinizde gerisinde bazı eşyalarını bırakabilir.

Daha iyi bir zırh/silah kuşanmayı denedim ama bana karakter yeteneklerimin bu eşyayı kuşanacak kadar iyi olmadığını söyledi.Ne yapamam gerekiyor?

Oyun eğer hemencecik en iyi eşyaları kuşanmanızı mümkün kılsaydı gerçekten çok kolay olurdu.Bu yüzden onları kazanmak zorundasınız!Eğer bir eşya sizin karakterinizin saldırı/savunma puanından 15 fazla ise o eşyayı kullanamayacaksınız.Bu nedenle iyi bir eşya kullanabilmek için öncelikle becerilerinizi yükseltmeniz gerekmektedir.

Saldırı ve savunma puanlarımı nasıl arttırabilirim?

Mücadele kabiliyetlerinizi arttırmanın tek bir yolu vardır.Dövüş,dövüş ve biraz daha dövüş.

Kalkanlar nasıl çalışır?

Kalkanlar alacağınız hasarların ne oranda absorbe edileceğinin hesaplanmasında kullanılır.Bu hesaplamaların ardından istatistikleri temel alarak bir miktar hasar azaltması alırsınız.

Engelleme ne işe yarar?

Bu fonksiyon henüz uygulanmadı.

Zindan tek başına tamamlamak için çok zor.Yardım alabilir miyim?

Kahramanların zindanlara yanlız olarak girmesine asla izin verilmemelidir.Onlar yenmek için yetenekli savaşçı yoldaşlardan oluşan bir ekibe ihtiyacınız olacak.

Savaşçı yoldaşlara nereden ulaşabilirim?

Myriaden'in yetenekli savaşçılarını askere almak için bir kaç yol vardır.Bir kaç paralı özel asker Şahinistan'ın Raven Hanındaki dinlenme odasındadır.Daha sonra Lanfar'da güçlü yoldaşları toplamak için kendi hanınızı(yada barınak) yapmalısınız.İnsansı yoldaşlara ek olarak,savaşta size destek olması için yabani hayvanları evcilleştirebilirsiniz.Yoldaşlarla aynı partide savaşmanın üçüncü bir yolu ise oyunda devam ediyor.Bazı görevleri tamamlamanız size Yraen Assalan ve Cerrydwen Cahern gibi güçlü savaşçıları kazandıracaktır.

Yoldaşım benimle dövüşmüyor,sebebi ne olabilir?

Dövüşte partiye katılma için,yoldaşınızın saldırı yada savunma becerisine sahip olması gerekmektedir.Eğer sahipse,resimlerinin altında bir daire içinde çarpışan kılıçların olması gerekir.Eğer bir kaç dövüşçü yoldaşınız varsa,sadece ilk dördü(soldan sağa) savaşa katılacak.Eğer biri ağır yaralanırsa,onları iyileştireceğiniz zamana kadar savaş dışında kalacaklar.Bu anda diğer yoldaş onun yerini alacak.Ona saldırı emri vermeyi unutmayın!

Savaş! Dövüşler nasıl işler?

Ben ilk kez bir savaşa katıldım,ne yapmalıyım?

Arkana bakmadan kaç! Şaka yapıyorum,eğer bir bilgin yoksa öncelikle aşağıdaki bazı temel bilgileri senin için anlatacağım.Dikkatle oku lütfen!

Başka birini yada kendimi nasıl savunabilirim?

Therian Saga'da herşey saldırı değildir.Savunmada önemlidir.Eğer bir grup üyeniz için kararınız yoksa,o savunma modunda kalacaktır.Yani o sadece eğer bir saldırı alırsa dövüşe katılacaktır.Savunma modunda hasar alımı %30 daha azdır.Grubunuzdaki başka bir oyucuyu korumak için,bir kahraman yada yoldaş seçin ve takımınızdaki üyeyi korumak için onun avatarına seçtiğiniz yoldaş/kahramanı sürükleyip bırakın.Koruyucu onun yerine hasarı alacaktır.

Takımından hangi üye rakibin saldırısına uğrayacak?

İlk üç kahraman her zaman kahramanınızı hedef alacak.Eğer varsa diğer üçü,birinci yoldaşa saldıracak.Diğer üçüde ikinciye ve böyle devam edecek...Ama dikkat edin,bazı yaratıkların grubunuzdaki en savunmasız üyeye saldırma yeteneğide vardır.

İlk kim atak yapar?

Genellikle,saldıran savaşçıların farklılıklarına göre belirlenir(saldırı - savunma farkı).

Bir canavar benim vuruşumu önlüyor,bu nasıl oluyor?

Eğer sizin saldırı puanınız düşmanın savunmasından düşükse durum düşmanın lehine döner ve hasar verme şansınız büyük ölçüde düşer.Bir de,üllke istatistikleri farklılıklarıda düşmana verebileceğiniz hasarı arttıran ya da azaltan diğer önemli bir noktadır.

Çevre yeteneklerimi dövüşlerde yükseltebilir miyim?

Zor topraklar üzerinde dövüşmek aslında çevre yeteneklerinizi geliştirmeniz açısından iyi bir yoldur.

Dövüşler simüle edilebilir mi?

Bazı savaşlar simüle edilebilir.Ancak bu eğer zindan dışında saldırı alırsanız geçerlidir.Tehlikeli bölgelerde yaptığınız seyahatlerde canavarla karşılaştığınızda iki dakikalık zaman başlayacaktır.Eğer süre dolmandan önce kavagaya başlamadıysanız,savaşın sunucu otomatik olarak belirlenecektir.

Yoldaşlarımın avatarlarının altındaki küçük pencerenin amacı nedir?

Aşağıdaki yuvalar simgeler savaşları yönetmenizde yardımcı olacaktır.Grubunuzdaki kahramanınızı ve yoldaşınızı saldırı,savunma yada korumak için doğru yere sürükleyerek her ikisinide ayarlayabilirsiniz.

Savaşlarda en doğru strateji nedir? Yoldaşlarımla birlikte saldırı mı yoksa savunma mı yapmalıyım?

Dövüş kaba kuvventten ibaret değildir.Dövüşürken aynı zamanda aklınızıda kullanmak zorundasınız! İyi bir strateji alacağınız hasarlar ve kullanacağınız şifa iksirlerinide en aza indirecektir.
Savaşa başladığınızda,daha iyi bir ekipman bulana kadar kahramanınızın ve yoldaşınızın alacağı hasarları her ikisi arasında dengelemek zorundasınız.Eğer sizden çok daha güçlü bir düşmanla karşılaşırsanız bu yöntem size yardımcı olacaktır.

Kahramanım sakatlanmak üzere,dövüşten kaçmalı mıyım?

Bu duruma bağlıdır.Eğer yoldaşınız nispeten iyi durumdaysa,dövüşü daha sonra geri dönmek için bırakın.Biraz uyku ve şifa ikisiri sakatlanmanızdan daha iyi olacaktır. Eğer çok ağır yaralanırsanız,muhtemelen uyumak zorunda kalacaksınız.Daha sonra olabildiğince güçlü bir şekilde kazanmak için deneyin ve ödülünüzü almaya çalışın.

Hasar alımı nasıl hesaplanır?

Yoldaşlar ve canavarlar için hasar alımı oldukça basittir.Saldırı ve savunma arasındaki farklar her darbenin ne kadar sert olacağını belirler.
Oyuncular için hasar alımı çok farkldır.Sizin ZIRH değeri saldıranın savunmasına göre karşılaştırıldığında alınan hasar sizin kalkanınız(yukarıda belirtildiği gibi) tarafından bir miktar absorbe edilir.
Genel olarak savunma istatistikleri hangi saldırının(vurmalı,kesici,darbeli) kullanıcılacağı ve saldırıdan ne oranda korunacağını belirlemede kullanılır.

Kelisia
Coordinateur

Meslekler ve Yetenekler

Postby Kelisia » Tue 22 Dec 2015, 15:48

Meslekler ve Yetenekler

Kanatlar nedir ve ne onlara neden ihtiyacım var?

Şuanda,oyunda bulunan 3 tür kanat vardır:
Bakır : Bu 3 kanat altın kanadı elde etmek için çok önemlidir.Ayrıca onlar 2. seviye yoldaşları kiralamanızı olanacak sağlayacaktır.Onların istatistikleri 20 ile başlar.
Altın : Bazıları Elindael kanatları için gereklidir.Temel amaçları,bir alan uzmanı kiralamaktır.İstatsikleri 30 ile başlar.
Elindael : Onları Şahinciler Birliğinden alabilisiniz.Bunu elde etmeniz size Efesanevi yoldaşları Mücizeler pazarından kiralamanızı sağlayacaktır.

Yetenekler nasıl hesaplanır?

Meslek/Yetenek hesaplamasında 4 adet unsur dikkate alınır: kahraman avantajı,araçlar/silahlar/ekipmanlar,en iyi yoldaş ve yer(atölye/iş merkezi).En iyi dördüncü istatistik için %40,ikincisi için %30,üçüncüsü için ve sonuncusu için ise %10.Bu skorlara büyü eklemek için (mücevher yada iksirler %100'e çıkaracaktır)

Çevre yeteneklerimi nasıl yükseltebilirim?

Çevre yetenekleri diğer yetenek ve kurallar gibi aynı şekilde çalışır.Dövüşerek onları yükseltme imkanınız var,ancak arazinin zorluğu dövüşün kazanma olasalığını hesaplamak için referans olarak kullanılacaktır.

Neden mesleklerimi daha fazla yükseltemiyorum?

Eğer belirli bir mesleğinizi yükseltemiyorsanız,beceri seviyeniz muhtemelen zaten çok yüksek yada görevin zorluk derecesi çok düşük.Eğer kahramanınızın temel becerileri görevin zorluğunu 5 puandan daha fazla aşıyorsa, o görev ile becerilerinizin daha fazla yükselmesi mümkün olmayacak.Bir görevin beceri geliştirme olasılığını görmek için,farenizi görev penceresinin sol üst kısmındaki yeşil kalkan simgesinin üzerine getirirseniz görebilirsiniz.

Herhangi bir yeteneğimi yükseltemiyorum ama yeneteklerim daha zor zor görevi yapmak için yeterli değil.Ne yapmalıyım? / Yeteneklerimi nasıl geliştirebilirim?

Bu tür durumlarda,yapılacabilecek en iyi şey aletleri,yoldaşı ve takıları değiştirmektir.Ek olarak,bir atölyeye sahip olmak (yerleşim yerinde yada arsa/alanda) global istatistikleri yükseltecektir.Son olarak,bir iksir almak bir istatistiği geçeci süreyle yükseltecek ve diğer adımları geçmenize yardımcı olacak.

Granit kesmek için taş mesleğini nasıl yükseltebilirim?

Eğer sorun görevin seviyesi ise,lütfen bir önceki önerilere bakın.
Eğer sorun mekanik direnç ise,yapmanız gerekenler daha iyi bir malzeme,mil yada idol/ tılsım elde etmeniz gerekir.

Farklı kulplar alet veya silahımın özelliklerini etkiler mi?

Farklı kulplar sadece eşyanızın dayanıklılığını etkiler.Ancak,dayanıklılık sistemi henüz oyunda entegre edilmedi.Bu yüzden alet yada silah üretirken yüksek kalitede bir kulpa ihtiyacınız yok.Sedir ve göknar kullanmak daha iyi olacaktır.

Nasıl yakacak edinebilirim?

Yakacak edinmek için bir kaç yol vardır.Odunculuk yolu ile çıra elde edebilir yada madenlerde onu keşfedebilirsiniz.

Eğer iyi bir yakacak kullanırsam,ürettiğim eşya daha iyi olacak mı?

Yakacak eşyanızın kalitesine etki etmez.Ancak,bir alet yada silah oluşturmak istediğinizde,malzemelerin termal direncini aşmanız gerekir.Bu yüzden yüksek seviye eşyalar iyi bir yakacak gerektirir.

Termal/mekanik direnç nedir?

Termal yada mekanik direnç oyunun sekiz olası direncinden sadece ikisidir(termal,mekanik,aşınma, korozyon, assembly, concoction, stabilization, tanning).Bir eşya üretmek istediğinizde gereksinimleri karşılamak için tüketim malı ya da ekipman kullanmanız halinde onlar bir zorluk ekler.

İdoller/Tılsımlar nedir ve nereden edinebilirim?

İdoller ve tılsımlar bir eşyayı üretirken karşılaşacağınız dirençleri azaltmak için en iyi yoldur.Eğer kuşanılmış bir idole sahipseniz,düşük seviyedeki tüketim mallarıyla aynı üretimi yapabileceksiniz.Bazı tılsımlar size saldırı ve savunma bonusu verir.İdol ve tılsım üretmek için öncelikle arkeoloji mesleğini öğrenmiş olmanız gerekmektedir.

Runik aletleri nedir? Nasıl edinebilirim?

Runik aletkler tapınak yolu ile elde edilebilen eşyalar ile oluşturulabilir.Daha sonra oyuncunun uygun aletlere ve nasıl oluşturacağını anlatacak olan bir klavuza ihtiyaç duyacak.Tapınak sadece Kuzeyria'da inşa edilebilien bir lonca binasıdır.

Keşfedilebilir klavuzlar nedir ve nasıl elde edebilirim?

Bazı klavuzlar alınamaz,sadece çalışarak kazanılabilir.Her görev bitirişinizde,aynı meslek ve dalın klavunuzu öğrenmeniz için şansınız olacak(biz dökme silahlar için dökümcülük klavuzunu bulamıyoruz).Ek olarak,klavuz üretimden 15 puan az yada fazla olamaz.

İhtiyacım olan kaynak toplanmış.Yinede nasıl alabilirim?

Tüm kaynaklar toplama yöntemi ile tahsis edilebilir değildir.Eğer hala daha onları almak istiyorsanız,ticaret mesleğini öğrenmeniz yada dövüşlerde düşürmenz gerekmektedir.

Casusluk yeteneğini nereden öğrenebilirim?

007 kadar hızlı öğrenemezsiniz.Casus olmadan önce,"The Power of Paper" görevini yapmanız gerekiyor.Görevi başlatmak için Kor Shelian'ın kulübesine gidin.Görevi tamamladıktan sonra,Şehinistan şehrinde bulunan Ziyaretçi mahallesinden öğrenebilirsiniz.

Liderliğimi nasıl geliştirebilirim?

Kahramanınızın liderliğini daha fazla yoldaş edinerek geliştirebilirsiniz.Eğer oyunda yeniyseniz,Craneharbor'da öğrenerek ilk adımı tamamlamanızı sağlayacaktır.Bu yeteneği yükseltmek için en iyi yol bir uşak yada gardiyan alabilirsiniz.

En hızlı şekilde bir yoldaşı nasıl evcilleştirebilir yada kiralayabilirim? / X yeteneğim için X yoldaşını nereden bulabilirim?

Evcilleştir sayfasındaki klavuza bakmak işinizi kolaylaştırabilir(http://tr.theriansaga.gameforge.com/guide/skill/501c9e5f-b4b6-e211-be8c-782bcb902040)(özellikleri fare ile üzerine gelince gösterilir).İstediğiniz bir yoldaşın üzerine tıklamanız onları nerelerde bulabileceğinizi gösterir.
İnsan yoldaşlar için,başlangıç özellikleri 10 olanlar şahinistan bölgesinde kendi yeteneklerine uyarlanmışlardır.Başlangıç özellikler 20 ile başlayanlar sadece arsalarda inşa edilmiş barınak/handa bulunabilir.Uzmanlar sadece Lanfarda bir arsada inşa edilmiş han'da bulunabilir.Klavuz ayrıca hazır oluş yüzdelerinide gösterir.

Klavuzda yoldaşın özelliği için XX yazıyordu,ama bende daha az var? Nedeni ne olabilir?

Yoldaş kiralandığınızda,onlar temel istatistikleri baz alınır bu yüzden 3 puan az yada fazla değişkenlik gösterebilir.Özellikleri 20 ile başlayan bir yoldaş aslında 17 veya 23 olabilir.

Merhemler nedir ve nasıl kullanabilirim?

Eğer düşük özellikli bir yoldaşınız varsa merhemler size yardımcı olacaktır.Onlar simyacılar tarafından üretilir ve arsalarda yapılabilen bazı bilim yapıları üzerinden kullanılır(Okullar,akademiler,kışlalar).Kriter yerine getirildiğinde,merheme tıklayıp "kullan" tuşuna basmanız yetecektir.Daha sonra öğrenim binalarında olduğunuzda merhem için yoldaşa tıklayın.
Merhmi uygulamak için kurallar:
• 1 merhem = 1 puan
• Yoldaşın temel özellikleri hesaba katılır(başlangıç noktası onları işe aldığınızdan hemen sonrası olarak kabul edilir)
• Merhem kullanacağınız zaman temel alınan seviyenin en az 1 seviye üstünde olmalıdır.
• Öğrenim yapısının seviyesi mermi kullanmak istediğiniz yoldaşınızın seviyesinde olmalıdır.

Meslek sandığı nedir? Öğeyi nasıl yerleştirebilir ve kaldırabilirim?

Burası kaynaklarınızı depolayabilmenize imkan tanıyan yerdir..Bu yolla envanteriniz dağınık olmayacak.Yani istediğiniz kadar kaynak toplayabileceksiniz.Sandığa öğre koymak için,envanterinizde öğeye sol tıklayıp "yatır" butonuna basınız.Eğer envanterinizdeki tüm kaynakları depolamak istiyorsanız,envanterinizde bulunan "hepsini yatır" butonuna tıklamanız yetecektir.Eğer herhangi bir öğeyi tekrar envantere geri getirmek istiyorsanız,sandığa girip öğenin üzerine tıklamanız yetecektir.

Mühürleri nerede bulabilirim ve neden ihtiyaç duyarım?

Mühürler Aristokrat mahallesinde elde ettiğiniz klavuzlar sayesinde yaratılabilir yada bir arsada bulunan gizli bir mezarda.Bunlar altın külçe ve Soldaran kumaşı elde etmenizi sağlayacak.

Return to “Genel Tartışma”