11 Ayın Sultanı Ramazan Geldi Çattı - Hicri 1437 Yılı

User avatar
kerem1249
Animateur
Posts: 384
Joined: Wed 06 Jan 2016, 08:58
Realm: Lanfar

11 Ayın Sultanı Ramazan Geldi Çattı - Hicri 1437 Yılı

Postby kerem1249 » Mon 06 Jun 2016, 11:27

Image

Merhabalar,

Müslüman alemi için çok büyük önem arz eden Ramazan ayı, tüm bereketiyle ve neşesiyle birlikte sonunda geldi. İçinde 1000 aydan daha fazla hayırlar getirdiği kabul edilen Kadir gecesini de barındıran bu mübarek ay tüm İslam camiası için neşeyle geçsin.

Kandiller yandı, oruçlar tutuldu; İşte (hicri)1437 yılı Ramazan ayı sahur davulcularının coşkulu ritimleriyle ve her yeniliğiyle başladı!

11 Ayın sultanı hakkında kutlama mesajlarınızı bu başlıktan yayınlayabilirsiniz.


Kuran-ı Kerim'de Ramazan Ayı ve Kadir Gecesi hakkında şu ayetler buyurulmuştur:

Bismillahirrahmânirrahîm
“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir, 1-5 )


“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı”. ( Bakara,183)


“Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” ( Bakara, 184)


“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” ( Bakara, 185)


Therian Saga Türkiye Moderatörü - Kerem1249
Verilen sözlerin yerini, HİYERARŞİ belirler...
Büyük olmak güzeldir ama, insan olmak daha güzeldir!

Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Kerem1249, Board Moderator

English Section
Türkçe Bölümü
Dipartimento di İtaliano
Forum Kuralları - Türkçe
Therian Saga takımına katılmak ister misiniz?

Return to “Genel Tartışma”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests